Historia   •
Wizja   •
Zespół   •
Nagrody i wyróżnienia   •
Galeria   •
Prezentacja Kadry R.CH.      
Mecz - Ruch Chorzów      
Targi Domex 2015      

Przemysłowa historia terenów, na których dziś mieści się San Marco Polonia Sp. z o.o. sięga XIX wieku, a dokładnie roku 1873, kiedy to swą działalność rozpoczęła Huta Bismarck (później Batory). To właśnie huta, wraz z uruchomioną w 1888 roku destylarnią smoły, przyczyniły się do rozwoju dotychczas opustoszałej dzielnicy Hajduki, która swą nazwę zawdzięcza usytuowaniu (niem. die Heide oznacza puszczę, step i wrzosowisko).

W 1890 roku Rudolf Rütgers odkupił destylarnię od założyciela zakładu p. Ćmoka i otworzył fabrykę przerobu smoły węglowej, a potem zakłady koksochemiczne. Rozwijające się firmy poprawiły wizerunek dzielnicy i przyczyniły się do stopniowej zmiany jej charakteru w obszar przemysłowy, który stał się ważnym punktem na mapie Chorzowa. Produkowane tutaj wyroby malarskie szybko zyskały zwolenników i stały się najpopularniejszymi farbami w Polsce.


 


W 2010 roku teren dawnych zakładów chemicznych przejąła firma Invest Park Hajduki realizując na tym obszarze projekt inwestycyjny i komercyjny. Ważnym jego elementem była reaktywacja sprzedaży i odbudowa pozycji rynkowej Farb z Motylkiem.


W 2014 roku Farby z Motylkiem stały się częścią grupy renomowanego włoskiego producenta farb i lakierów firmy Colorificio San Marco S.P.A.

Spółka San Marco Polonia - właściciel marki - rozwija produkty Farb z Motylkiem poszerzając ich portfolio o produkty dekoracyjne, produkty innowacyjne oraz te dla budownictwa. O czym wkrótce…
 

Bismarckhütte w Chorzowie Lata 1900-1904


Fabryka przerobu smoły węglowej 1910


Fragment fabryki przerobu smoły węglowej 1910


HAJDUKI WIELKIE Bismarckstrasse


Zakłady chemiczne Rütgersa(Rütgerswerke)Lata 1900-1920 
 

 

 

 

 

 

 

 San Marco Polonia Sp. z o. o.
ul. Stalowa 17, 41-506 Chorzów
tel. +48 32 245 00 77